Образованието и културата са основни направления в духовния живот на хората и са функция на цялостното обществено- икономическо и политическо развитие.Характерно за повечето българи е, че са любознателни и ученолюбиви. Това е важало и за първите семейства, които са се заселили 20 години преди Освобождението в с.Караасан. Отначало шивачът Цоню Ст. Даскалов е обучавал децата на българите в шивачницата си. Като се увеличили преселниците, се наложило построяване на училище и църква.
През далечната 1872 г. на площада, жителите на селото построили едноетажна сграда с две широки и удобни стаи. В едната се извършвали църковни ритуали, а другата служела за училище, което обаче не е подкрепено с категорични доказателства. Най – стария наличен писмен документ, свързан с училището е от 1897 г.
Постепенно, с увеличаване на населението, училището станало тясно за обществените нужди от млади и образовани хора. За да отговорят на потребностите, александровчани построили в центъра на селото ново училище с четири класни стаи за учениците от първо до четвърто отделение, една учителска стая и една стая за кмета. Новото училище е открито през 1891 година при кметуването на Кучо Шопов.
До 1910 г. училището е начално - до четвърто отделение (днес клас). През учебната 1910 – 1911 г. е открита прогимназия и училището вече функционира като основно. При откриването си прогимназията се състояла от една паралелка, с един учител и директор в същото време. През 60 – те години на XX век, във връзка с промени в образователната система, според които основно образование се завършва след осми клас, училището обучава ученици до осми клас. През 80 – те години се въвежда обучение до 10 клас, а през 1989 г. е преобразувано в средно училище. През 1990 г. завършва първия випуск средно образование – 11 клас. През учебната 1994/1995 г. в училището са сформирани професионални паралелки от IX до XII клас по професия „Земеделец“. Поради приети промени в образователната система, а именно средно образование да се завършва след 12 клас, през 2001 г. училището обучава ученици до 12 клас. Първия випуск със средно образование след 12 клас завършва през 2003 г. Последния випуск 12 клас завършва през 2013 г. Причината е намаляващия брой ученици. През 2017 година училището е преобразувано отново в основно – до седми клас.
Във връзка с населението на Александрово и съседните села – Деветаки, Чавдарци и Дренов, най – голям брой ученици има през 60 – те и 70 – те години на XX век – над 350. Поради демографски фактори и изселване на населението след 1980 г. броят на учениците постепенно намалява.
Най – дългогодишните директори на училището са Никола Ненов – от 9 септември 1944 г. до 1960 г. и Пламен Митев от октомври 1994 г. до 1 декември 2008 година.
Първоначалните сгради, в които е помещавано училището днес не съществуват. Запазена е сградата, известна в селото, като „интерната“ и „библиотеката“, но тя отдавна не функционира като училище. Настоящата сграда е построена в периода 1962 – 1963 година.
През 80 – те години училището има известен хандбален отбор, достигал изяви на републиканско ниво.
Училището е било затворено само веднъж през учебната 1912 – 1913 г. по време на Балканската война, но обучението продължило успешно през следващата учебна година. По време на Първата и Втората Световна Война е продължило своята дейност, въпреки трудностите.
И до днес развитието на училищната система в с.Александрово е в непрекъснат възход.